Takiej imprezy nie było w mieście dawno!

30 maja spotkaliśmy się w Starachowickim Centrum Kultury na I Festiwalu Wolontariatu – „Targach Aktywności Młodzieżowej”. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Starachowice. Aktywności było mnóstwo! Ponad 15 organizacji zaangażowanych w Festiwal wystawiło swoje stoiska przy których proponowało młodzieży różne formy gier, zabaw, warsztatów i konkursów.

Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie- dziewczyny mogły zrobić sobie modną fryzurę wykonaną przez uczennice Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, chłopcy mogli postrzelać na strzelnicy razem ze Stowarzyszeniem Semper Fidelis. Jednostka Strzelecka JS 2044 także przygotowała swoje stoisko z gadżetami militarnymi.

Młodzieżowa Rada Miasta rozdawała parasole, które wpasowały się w aurę pogodową, podczas konkursu dla młodzieży. Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP oraz Młodzieżowe Centrum Kariery na swoim stoisku informowali jak można pokierować swoją drogą zawodową. Z Młodzieżowym Domem Kultury można było natomiast „pogłówkować” przy grach planszowych oraz wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Jak mogę pomóc”.

Młodzież niepełnosprawna także świetnie bawiła się na Festiwalu Wolontariatu. Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Starachowic oraz z Kałkowa-Godowa, przygotowały stoiska na których można było zobaczyć jak powstają i podziwiać pracę artystyczne ich podopiecznych. Na scenie wystąpił zespół muzyczny prowadzony przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Starachowicach, publiczność bawiła się przy ich muzyce świetnie. Swoje stoisko przygotował także gabinet terapii zajęciowej „Tęczowa pracownia”, który działa przy Oddziale Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w starachowickim szpitalu – wraz z Agnieszką Polak młodzież tworzyła mandale oraz tworzyła wspólny obraz uczestników Festiwalu.

Najmłodsi uczestnicy Festiwalu bawili się razem z Centrum Zabaw i Edukacji EDUŚ oraz z Kołem Dużych Rodzin „Trzy Plus”, które w ramach Festiwalu wybrało się do Przedszkola nr 7, gdzie przebrani za postacie z bajek rozdawali drobne upominki.

Na Festiwal spoza Starachowic dotarło Regionalne Centrum Wolontariatu z Kielc. Na ich stoisku można było stworzyć profil Super- Wolontariusza oraz dowiedzieć się czegoś na temat wolontariatu zagranicznego. Z Warszawy przyjechali na Festiwal przedstawiciele Polskiej Młodzieży Esperanckiej, którzy opowiadali i prowadzili warsztaty z nauki języka esperanto.

Na scenie w sali kinowej oprócz zespołu Warsztatów Terapii Zajęciowej wystąpił młody zespół z Młodzieżowego Domu Kultury (który ogłosił casting na wokalistkę), Michał Cieślik, akordeonista, uczeń Państwowej szkoły muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach, Solistka z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP, Studium Instrumentów Etnicznych ze Skarżyska Kamiennej (którzy poprowadzili warsztaty ze sceny oraz dali świetny pokaz muzyczny). Imprezę zamknął zespół Agamian ze Starachowickiego Centrum Kultury, które gościło nas pod swoim dachem ze względu na kapryśną pogodę.

W Festiwalu wzięły udział szkoły z terenu miasta jak również członkowie kół wolontariackich wraz z opiekunami z gimnazjum w Rudzie i Krynkach. Od strony organizacyjnej zaangażowane były wolontariuszki Lokalnego Centrum Wolontariatu Aleksandra Pękacz, Karolina Zięba, Kinga Mnich oraz Justyna Więckiewicz. W obsłudze Festiwalu pomagali też członkowie Jednostki Strzeleckiej JS 2044, którzy zostali honorowymi wolontariuszami Lokalnego Centrum Wolontariatu.

Przed Festiwalem ogłosiliśmy konkurs „Pomyśl, działaj! Akcja społeczna w mieście!”. Jego laureatkami zostały uczennice gimnazjum nr 2 w Starachowicach, które nadesłały pracę „Tańczyć każdy może”. Serdecznie gratulujemy! Akcję zrealizujemy na terenie miasta w okresie wakacyjnym.

Towarzyszącą Festiwalowi akcję „PRZEDszkolak” zaczęliśmy w środę 28 maja, niestety pogoda pokrzyżowała nam plany, deszcze przerwał malowanie na terenie przedszkola nr 7, dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia informacji związanych z akcja na Facebooku. Jak tylko pojawi się słońce planujemy ją wznowić.

Dominika Piwnik – Koordynatorka I Festiwalu Wolontariatu
i Lokalnego Centrum Wolontariatu w Starachowicach

Stowarzyszenie JES – Jakość Energia Starachowice

Galeria zdjęć z Festiwalu dostęna jest pod LINKIEM .

Film z Festiwalu produkcji JES TV znajduje się po tym LINKIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>